C2G Cat.5e UTP Network Cable – 500 ft Category 5e Network Cable for Network Device – 24 AWG
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Category 5e |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | C2G |
| Features | Flame Retardant |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | Cat.5e UTP Network Cable |
| Device Supported | Network Device |
| Manufacturer Part Number | 56009 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This riser rated Cat5e cable is perfect for creating custom length horizontal network cable runs. This cable offers an exceptional value for jobs that require standards compliance at a cost-effective price and meets all of the ANSI/TIA-568-C.2 specifications. It also offers other features that make it easier to use, save on installation time and expense, and ensure product quality during the installation. This cable features markings in feet and meters, which marks the exact amount of cable remaining in the box, and a wide opening for the payout design, which reduces tension on the wire as it is pulled during installation.</p> |
| Shielding | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 500 ft |
| Weight (Approximate) | 9.68 lb |
C2G Cat.5e UTP Network Cable – 500 ft Category 5e Network Cable for Network Device – First End: Bare Wire – Second End: Bare Wire – 24 AWG – Red
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Product Color | Red |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | C2G |
| Features | Flame Retardant |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | Cat.5e UTP Network Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Manufacturer Part Number | 56008 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This riser rated Cat5e cable is perfect for creating custom length horizontal network cable runs. This cable offers an exceptional value for jobs that require standards compliance at a cost-effective price and meets all of the ANSI/TIA-568-C.2 specifications. It also offers other features that make it easier to use, save on installation time and expense, and ensure product quality during the installation. This cable features markings in feet and meters, which marks the exact amount of cable remaining in the box, and a wide opening for the payout design, which reduces tension on the wire as it is pulled during installation. |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 500 ft |
| Weight (Approximate) | 9.64 lb |
C2G Cat.5e UTP Network Cable – 500 ft Category 5e Network Cable for Network Device – First End: Bare Wire – Second End: Bare Wire – 24 AWG – White
Additional information
| Brand | C2G |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Product Color | White |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | C2G |
| Features | Flame Retardant |
| Manufacturer | C2G |
| Product Name | Cat.5e UTP Network Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Manufacturer Part Number | 56002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This plenum rated Cat5e cable is perfect for creating custom length horizontal network cable runs. This cable offers an exceptional value for jobs that require standards compliance at a cost-effective price and meets all of the ANSI/TIA-568-C.2 specifications. It also offers other features that make it easier to use, save on installation time and expense, and ensure product quality during the installation. This cable features markings in feet and meters, which marks the exact amount of cable remaining in the box, and a wide opening for the payout design, which reduces tension on the wire as it is pulled during installation.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 500 ft |
| Weight (Approximate) | 10.52 lb |















