C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Orange – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Width | 2005-09-02T05:00:00.000Z |
| Color | Orange |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Length | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | Classroom Connector Folders, Orange, 25/BX, 32002 |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with this school-to-home folder. The two interior pockets are imprinted with 'Home' and 'School' designations, in both English and Spanish, to help keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. Clear front and back cover pockets make them great for custom student cover sheets. Durable, acid-free polypropylene material provides long-lasting organization through daily use.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Green – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Width | 2005-09-02T05:00:00.000Z |
| Color | Green |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Length | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | Classroom Connector Folders, Green, 25/BX, 32003 |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with this school-to-home folder. The two interior pockets are imprinted with 'Home' and 'School' designations, in both English and Spanish, to help keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. Clear front and back cover pockets make them great for custom student cover sheets. Durable, acid-free polypropylene material provides long-lasting organization through daily use.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Yellow – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Color | Yellow |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | School-To-Home Folder |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with these school-to-home, two-pocket folders. Keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. The bilingual interior pockets are imprinted with "Home" and "School" designations in both English and Spanish. The left pocket specifically reads "LEFT at Home" to emphasize that contents of this pocket needs to stay at home. Right pocket reads "Bring RIGHT Back to School" for items that need to be reviewed and returned to school. Clear pockets on the front and back cover allow children to get creative and customize their own inserts. Folders are made of durable, acid-free, super-heavyweight polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Purple – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Width | 2005-09-02T05:00:00.000Z |
| Color | Purple |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Length | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | Classroom Connector Folders, Purple, 25/BX, 32009 |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32009 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with this school-to-home folder. The two interior pockets are imprinted with 'Home' and 'School' designations, in both English and Spanish, to help keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. Clear front and back cover pockets make them great for custom student cover sheets. Durable, acid-free polypropylene material provides long-lasting organization through daily use.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Red – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Color | Red |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | School-To-Home Folder |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with these school-to-home, two-pocket folders. Keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. The bilingual interior pockets are imprinted with "Home" and "School" designations in both English and Spanish. The left pocket specifically reads "LEFT at Home" to emphasize that contents of this pocket needs to stay at home. Right pocket reads "Bring RIGHT Back to School" for items that need to be reviewed and returned to school. Clear pockets on the front and back cover allow children to get creative and customize their own inserts. Folders are made of durable, acid-free, super-heavyweight polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
C-Line Classroom Connector Letter Report Cover – 8 1/2″ x 11″ – 2 Internal Pocket(s) – Blue – 25 / Box
Additional information
| Brand | C-Line Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Report Cover |
| Additional Warranty Informati | <p>This product will be cheerfully replaced with one of equal value if defective in materials, manufacturing or packaging at the time of purchase. Except for such replacement, this product is sold without warranty or liability even though defect, damage or loss is caused by negligence or other fault.</p> |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 2004-11-03T06:00:00.000Z |
| Color | Blue |
| Brand Name | C-Line |
| Features | Ink-transfer Resistant |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Product Name | School-To-Home Folder |
| Product Line | Classroom Connector |
| Manufacturer Part Number | 32005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Make the connection between school and home stronger with these school-to-home, two-pocket folders. Keep parents and caregivers informed with daily updates on lessons, projects, behavior and more. The bilingual interior pockets are imprinted with "Home" and "School" designations in both English and Spanish. The left pocket specifically reads "LEFT at Home" to emphasize that contents of this pocket needs to stay at home. Right pocket reads "Bring RIGHT Back to School" for items that need to be reviewed and returned to school. Clear pockets on the front and back cover allow children to get creative and customize their own inserts. Folders are made of durable, acid-free, super-heavyweight polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |





















