Business Source Basic D-Ring White View Binders – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – D-Ring Fastener(s) – Polypropylene – White – 1.50 lb – Clear Overlay – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Clear Overlay |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring White View Binders |
| Manufacturer Part Number | 28442 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 2" capacity holds up to 540 sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Business Source Basic D-Ring White View Binders – 3″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – D-Ring Fastener(s) – Polypropylene – White – 1.70 lb – Clear Overlay – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Clear Overlay |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring White View Binders |
| Manufacturer Part Number | 28443 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 3" capacity holds up to 725 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
Business Source Basic D-Ring White View Binders – 4″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – D-Ring Fastener(s) – Polypropylene – White – 1.75 lb – Clear Overlay – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Clear Overlay |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring White View Binders |
| Manufacturer Part Number | 28444 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 4" capacity holds up to 835 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Business Source Basic D-Ring White View Binders – 5″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – D-Ring Fastener(s) – Polypropylene – White – 2.10 lb – Clear Overlay – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Clear Overlay |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring White View Binders |
| Manufacturer Part Number | 28445 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 5" capacity holds up to 1, 100 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 2.10 lb |













































