Business Source Basic D-Ring View Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 240 Sheet Capacity – 3 x D-Ring Fastener(s) – Polypropylene – White – 1.04 lb – Clear Overlay, Spine Label, Non-glare, Sturdy, Exposed Rivet – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 240 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Exposed Rivet |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring View Binder |
| Manufacturer Part Number | 28440 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 1" capacity holds up to 240 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
Business Source Basic D-Ring View Binder – 1 1/2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 375 Sheet Capacity – 3 x D-Ring Fastener(s) – Polypropylene, Chipboard – White – 1.12 lb – Clear Overlay, Spine Label, Non-glare, Sturdy, Exposed Rivet – 1 Each
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Presentation Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Binder Capacity | 2002-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Exposed Rivet |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Basic D-Ring View Binder |
| Manufacturer Part Number | 28441 |
| Marketing Information | <p>Basic D-Ring View Binder offers a clear, nonglare overlay on the front, back and spine for easy customization and identification. Slant-D rings hold 25 percent more paper than traditional binders. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. Two triggers on the ring mechanism provide easy access to your documents. 1-1/2" capacity holds up to 375 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Material | Chipboard |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |


























