Bucketless Microfiber Mop System, 5 x 18 Blue Microfiber Head, 59″ Gray Aluminum/Polypropylene Handle
Login to View Prices
The powerful combination of our microfiber pads, and the direct dispensing design of the bucketless mop system saves time, cleaning solutions, and water use. The easy to use system reduces labor costs by reducing the amount of cleaning time. The direct application of uncontaminated chemical use virtually eliminates cross contamination and wastewater. Microfiber pad with high fabric weight works to provide a thorough clean.Package Includes: (1) Bucketless Mopping System; (2) Microfiber Pads
Additional information
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.50 × 4.30 × 3.50 in |
| Application | Wet Mopping |
| Mop Head Size | 5 x 18 |
| Package Includes | (2) Microfiber Pads |
| Handle Length | 59" |
| Handle Material(s) | Aluminum/Polypropylene |
| Mop Head Color | Blue |
| Handle Color | Gray |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Wet Mops |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Material | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507982104 |
| MPN | BWKBWMS16MFM |
| Brand | Boardwalk® |













Reviews
There are no reviews yet.