Bubble Wrap, Self-Clinging Air-Cushioned, 0.19″ Thick, 12″ x 175 ft
Login to View Prices
Self-cling, high-performance cushioning requires no tape. Barrier Bubble® technology allows you to simply wrap item and press cohesive surfaces together. Will not stick to item being protected. Provides better protection using less packaging material compared to loose fill or paper.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.88 × 14.63 × 11.94 in |
| Width | 12" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 1 | Small Air Pockets: 0.19" Diameter |
| Global Product Type | Bubble Wrap |
| Perforation | Every 12" |
| Packaging Material Type | Cushioning Material |
| Length | 175 ft |
| Thickness | 0.19" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 040036695665 |
| MPN | 100031635 |
| Brand | Sealed Air |












Reviews
There are no reviews yet.