Large, easy-to-use keys are silent in operation and have separate 0 and 00 keys for convenience. Its low-reflection liquid crystal display tilts to give users an optimum view of their calculations, while a non-slip rubber base means it won’t slide around on a desk. Machine is finished in a smooth imitation metal body for a professional look.
Additional information
| Weight | 0.7100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 5.94 × 1.38 in |
| Base Number Calculations | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Notation | Numeric |
| Calculators Display Type | LCD |
| Bond Calculations | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Metric Conversion | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Decimal Function | No |
| Cash Flow Calculations | No |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | 5.1 x 7.25 |
| Display Characters Height | 19.4 mm |
| Display Angle | Adjustable |
| Wall-Mountable | No |
| Square Root Key | Yes |
| Amortization | No |
| Backspace Key | Yes |
| +/- Switch Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Calculators Memory | 3-Key |
| Tax Calculation | Yes |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Number of Display Digits | 12 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013803159899 |
| MPN | 8507A010 |
| Brand | Canon® |









Reviews
There are no reviews yet.