Brownline Vinyl Strip Monthly Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – Desk Pad – White – Chipboard – Tear-off, Reinforced, Perforated, Reference Calendar, Hole-punched – 1 Each
Additional information
| Brand | Dominion Blueline, Inc |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Brownline |
| Features | Hole-punched |
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Product Model | C1731V |
| Product Name | Vinyl Strip Monthly Desk Pad |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | C1731V |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monthly desk pad offers ample planning space to organize your entire month and look ahead for future planning. Clear vinyl strip at bottom protects the sheets from bending. Use the two holes at the top binding to hang this large calendar on your wall. Tear-off monthly sheets are bound and perforated for clean removal. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-month-per-page format includes ruled daily blocks, Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, moon phases and a yearly calendar along the bottom. Nonrefillable pad also features a reinforced chipboard backer to protect your desk surface.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |














