Brother PT-H300 Intuitive Handheld Labeler – Thermal Transfer – 0.79 in/s Mono – 180 dpi – Label, Tape – 0.14″ , 0.24″ , 0.35″ , 0.47″ , 0.71″ – LCD Screen – Power Adapter, Battery – 6 Batteries Supported – AA – Alkaline – Battery Included – Black – Barcode Printing, QWERTY, Manual Cutter, Label Length Setting, Auto Numbering, Horizontal Alignment, Vertical Printing, Mirror Printing, Repeat Printing, Auto-format – for Home, Office
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year limited warranty and free phone support for the life of your product.</p> |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Battery Included | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Label Width Supported | 0.71" |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Media Type | Tape |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Brother |
| Features | Auto-format |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | PT-H300 |
| Product Name | PT-H300 Intuitive Handheld Labeler |
| Product Line | P-touch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PT-H300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>For powerful, take-it-anywhere labeling, the PT-H300 Handheld Labeler offers intuitive one-touch keys to quickly create large, long-lasting, laminated labels indoors or outdoors. Preview your work on the large, Brother Vivid Bright graphical display that allows labeling in almost any environment. Large, keyboard-style layout enables easy and accurate typing while the convenient, one-touch keys permit quick and easy label formatting and editing when on-the-go or standing. Print multiple lines of text and graphics fast with your choice of a variety of fonts, symbols or frames to create custom, personalized labels and bar codes. You can print labels up to 18mm wide with large crisp text up to 42 point. PT-H300 is compatible with durable, TZe series tapes – great for indoor applications or harsher environments such as outdoors. Handheld labeler includes six AA batteries necessary for operation, starter tape and wrist strap. Rechargeable Li-ion battery and AC adapter are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul><li>PT-H300 Take-It-Anywhere Labeler with One-Touch Formatting</li><li>6 x AA Battery</li><li>Wrist Strap</li><li>User's Guide</li><li>1 x Black on White Laminated "TZe" Starter Tape 0.7" (18mm) x 13.1' (4m)</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.47 lb |
Brother PT-H300 Intuitive Handheld Labeler – Thermal Transfer – 0.79 in/s Mono – 180 dpi – Label, Tape – 0.14″ , 0.24″ , 0.35″ , 0.47″ , 0.71″ – LCD Screen – Power Adapter, Battery – 6 Batteries Supported – AA – Alkaline – Battery Included – Black – Barcode Printing, QWERTY, Manual Cutter, Label Length Setting, Auto Numbering, Horizontal Alignment, Vertical Printing, Mirror Printing, Repeat Printing, Auto-format – for Home, Office
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year limited warranty and free phone support for the life of your product.</p> |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Battery Included | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Label Width Supported | 0.71" |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Media Type | Tape |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Brother |
| Features | Auto-format |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | PT-H300 |
| Product Name | PT-H300 Intuitive Handheld Labeler |
| Product Line | P-touch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PT-H300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>For powerful, take-it-anywhere labeling, the PT-H300 Handheld Labeler offers intuitive one-touch keys to quickly create large, long-lasting, laminated labels indoors or outdoors. Preview your work on the large, Brother Vivid Bright graphical display that allows labeling in almost any environment. Large, keyboard-style layout enables easy and accurate typing while the convenient, one-touch keys permit quick and easy label formatting and editing when on-the-go or standing. Print multiple lines of text and graphics fast with your choice of a variety of fonts, symbols or frames to create custom, personalized labels and bar codes. You can print labels up to 18mm wide with large crisp text up to 42 point. PT-H300 is compatible with durable, TZe series tapes – great for indoor applications or harsher environments such as outdoors. Handheld labeler includes six AA batteries necessary for operation, starter tape and wrist strap. Rechargeable Li-ion battery and AC adapter are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul><li>PT-H300 Take-It-Anywhere Labeler with One-Touch Formatting</li><li>6 x AA Battery</li><li>Wrist Strap</li><li>User's Guide</li><li>1 x Black on White Laminated "TZe" Starter Tape 0.7" (18mm) x 13.1' (4m)</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.47 lb |
Brother PT-H300 Intuitive Handheld Labeler – Thermal Transfer – 0.79 in/s Mono – 180 dpi – Label, Tape – 0.14″ , 0.24″ , 0.35″ , 0.47″ , 0.71″ – LCD Screen – Power Adapter, Battery – 6 Batteries Supported – AA – Alkaline – Battery Included – Black – Barcode Printing, QWERTY, Manual Cutter, Label Length Setting, Auto Numbering, Horizontal Alignment, Vertical Printing, Mirror Printing, Repeat Printing, Auto-format – for Home, Office
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year limited warranty and free phone support for the life of your product.</p> |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Battery Included | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Label Width Supported | 0.71" |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Media Type | Tape |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Brother |
| Features | Auto-format |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | PT-H300 |
| Product Name | PT-H300 Intuitive Handheld Labeler |
| Product Line | P-touch |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PT-H300 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>For powerful, take-it-anywhere labeling, the PT-H300 Handheld Labeler offers intuitive one-touch keys to quickly create large, long-lasting, laminated labels indoors or outdoors. Preview your work on the large, Brother Vivid Bright graphical display that allows labeling in almost any environment. Large, keyboard-style layout enables easy and accurate typing while the convenient, one-touch keys permit quick and easy label formatting and editing when on-the-go or standing. Print multiple lines of text and graphics fast with your choice of a variety of fonts, symbols or frames to create custom, personalized labels and bar codes. You can print labels up to 18mm wide with large crisp text up to 42 point. PT-H300 is compatible with durable, TZe series tapes – great for indoor applications or harsher environments such as outdoors. Handheld labeler includes six AA batteries necessary for operation, starter tape and wrist strap. Rechargeable Li-ion battery and AC adapter are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul><li>PT-H300 Take-It-Anywhere Labeler with One-Touch Formatting</li><li>6 x AA Battery</li><li>Wrist Strap</li><li>User's Guide</li><li>1 x Black on White Laminated "TZe" Starter Tape 0.7" (18mm) x 13.1' (4m)</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.47 lb |












