Brother Professional Desktop Scanner ADS-4300N – 48-bit Color – 40 ppm (Mono) – 40 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p><br /><br /><br /><br /></p> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Scan Color | Grayscale |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 7.5" |
| Width | 11.7" |
| Media Type | Postcard |
| Color Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | ADS-4300N |
| Product Name | Professional Desktop Scanner for Business Workgroups ADS-4300N |
| Manufacturer Part Number | ADS4300N |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | ADS-4300N Professional Desktop Scanner provides easy integration with existing workflows. It delivers fast, two-sided scanning up to 40 ppm. Automatic document feeder quickly scans up to 80 pages at a time and up to 6, 000 pages daily. Scanning features include continuous scanning, scan preview, ADF automatic deskewing and blank page skipping. Triple-layer security limits document and device access and protects against network intrusions. Bundled software creates, edits and coverts scanned documents into a wide variety of file formats. Scan using plain paper, receipts, photos (carry sheet required), business cards or plastic/laminated cards. Duplex scanning speed in black and color is 80 ipm and has an interpolated scan resolution up to 1200 x 1200 dpi. It has an optical scan resolution of 600 x 600 dpi. Scan Driver OS is compatible with Windows, MAC OS and Linux. Connect to power using AC Adapter (included) and network using Ethernet or SuperSpeed USB 3.0 (included). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072878295.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Letter – 8.50" x 11" |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 6.10 lb |













