Brother Inkvestment Tank Mfc-J5855dw Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother INKvestment Tank MFC-J5855DW Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono/16 ppm Color Print – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 40000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria, Wi-Fi Direct – USB – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 16 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 250 to 3500 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 21.5" |
| Depth | 17.2" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Brother |
| Fax Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-J5855DW |
| Product Name | MFC-J5855DW INKvestment Tank All-in-One Multifunction Colour Inkjet Printer |
| Product Line | INKvestment Tank |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 3.50" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray 100 Sheets |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFCJ5855DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | INKvestment Tank Color Inkjet All-in-One Printer delivers sharp images, text and graphics with print speeds up to 30 ppm in black/white and color. Printer features a 50-sheet automatic document feeder (ADF), 250-sheet input tray, 100-sheet multipurpose tray and duplex printing. Print on different media types up to 11" x 17" (ledger-size) pages in resolutions up to 4800 x 1200 dpi. Copy one-sided pages as fast as 25 ppm in black/white and 16 ppm in color. Fax memory stores up to 150 pages for convenient faxing. Advanced scanning features include continuous scanning, ADF auto deskew and blank page skip. Scan directly to a dropbox, flash drive, email and more. Connect to a wireless network with the built-in, dual-band wireless or Wi-Fi Direct connection. Use Brother Mobile Connect app to print and scan directly from your mobile device. Navigate options with the 3.5" color touch screen. Triple-layer security helps safeguard sensitive documents and securely connects to your network. |
| Media Size | Photo – 5" x 7" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>INKvestment Tank MFC-J5855DW Inkjet Multifunction Printer</li> <li>BK/C/Y/M Starter Ink Cartridges</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Reference Guide</li> <li>Product Safety Guide</li> <li>Telephone Line Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 39 lb |















