Brother Hl-L6400dw Laser Printer – Monochrome – Duplex
Login to View Prices
Brother HL-L6400DW Laser Printer – Monochrome – Duplex – Laser Printer – 1200 x 1200 dpi – Wireless – Gigiabit LAN – USB 2.0
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 570 Sheets |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 52 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Cortado Cloud Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.3" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 15.6" |
| Product Series | HL |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | HL-L6400DW |
| Product Name | HL-L6400DW Laser Printer |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Line | Workhorse |
| Screen Size | 1.80" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | HL-L6400DW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monochrome laser printer delivers an impressive print speed of up to 52 pages per minute to maximize your workgroup's productivity. Plus, it offers up to a 1200 x 1200 dpi resolution for crisp, clear text and excellent graphics. Super high-yield, 12, 000-page toner cartridge provides low cost printing for mid to large-size workgroups. Adjustable, 520-sheet paper tray and 50-sheet multipurpose tray let you quickly handle large print jobs. Built-in wireless 802.11b/g/n and gigabit Ethernet network interfaces allow you to share this printer with multiple users on your network. Integrated NFC card reader and active directory support for network user authentication help protect against unauthorized access to the device. Touch-screen display offers intuitive menu navigation and printing from popular business cloud services. Printer also features an 800 MHz processor speed, 512MB of memory, toner save mode, mobile device compatibility, two-sided printing and more.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1032851616.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| Media Size | 3" x 5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>HL-L6400DW Laser Printer</li> <li>1 x Super High-Yield Toner Cartridge (yields approx. 12, 000 Pages?)</li> <li>1 x DR-890 Drum Unit (yields approx. 50, 000 Pages?)</li> <li>CD-ROM – Installation CD-ROM</li> <li>AC Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 29.3 lb |










