Brother Hl-L2300d Laser Printer – Monochrome – Duplex
Login to View Prices
Brother HL-L2300D Laser Printer – Monochrome – Duplex – Laser Printer – 2400 x 600 dpi – 26 ppm Mono Print – USB 2.0
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Limited</p> |
| Maximum Print Size | A4 – 8.30" x 11.70" |
| Ethernet | No |
| Wireless LAN | No |
| Display Screen Type | LED |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Number Of Input Trays Support | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 250 Sheets |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 455 W |
| Maximum Power Consumption | 995 W |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Off Mode Power Consumption | 60 mW |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Sleep Mode Power Consumption | 5.40 W |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Number Of Colors | 1 |
| Height | 7.2" |
| Width | 14" |
| Depth | 14.2" |
| Media Type | Specialty Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | HL |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | <b>Windows:</b><br><ul><li>Windows ®, 8 (for 32 and 64 bit)</li><li>Windows ®, 7 (32-bit and 64 bit)</li><li>Windows Vista ®, (32-bit and 64 bit)</li><li>Windows ®, XP Professional (version 32 and 64 bit)</li><li>Windows ®, XP Home Edition</li><li>Windows ®, Server 2012 and 2008R2</li><li>Windows ®, Server 2008 (version 32 and 64 bit)</li><li>Windows ®, Server 2003 (version 32 and 64 bit)</li></ul><b>MAC:</b><br><ul><li>Mac OS X 10.7.5, 10.8.x, 10.9.x</li></ul><b>Linux:<br></b><ul><li>CUPS, LPD/LPRng (ambiente x86/x64)</li></ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Language Emulation | GDI |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | HL-L2300D |
| Product Name | HL-L2300D Monochrome Laser Printer |
| Processor Speed | 266 MHz |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray – 1 Sheet Capacity |
| First Print Speed | < 8.5 Second (Ready) |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | HL-L2300D |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This desk-friendly, compact laser printer is perfect for your home office. Printer features a 250-sheet input tray and prints black/white documents at up to 27 pages per minute. Hi-speed USB 2.0 connection lets you quickly connect the printer to your computer or laptop. Automatic duplex printing helps you save resources by printing on both sides of paper. Manual feed slot lets you conveniently print envelopes and letterheads. Toner save mode uses less toner to save you money when printing less critical business documents. Laser printer features a reliable 266 MHz processor and 8MB of memory. Energy Star qualified. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028823894.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Folio – 8.50" x 13" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 10000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 8 MB |
| Warm Up Time | 9 Second |
| Weight (Approximate) | 15 lb |














