Brother Ads-3100 Sheetfed Scanner – 600 X 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Brother ADS-3100 Sheetfed Scanner – 600 x 600 dpi Optical – 48-bit Color – 40 ppm (Mono) – 40 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p><br /><br /><br /><br /></p> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Scan Color | Grayscale |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 7.5" |
| Width | 11.7" |
| Media Type | Postcard |
| Color Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | Linux |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | 3100-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | 3100-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | ADS3100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | ADS-3100 High-Speed Desktop Scanner provides fast, two-sided scanning up to 40 ppm. Automatic document feeder prints up to 60 pages at a time and up to 6, 000 pages daily. Scanning features include continuous scanning, ADF automatic deskewing and blank page skipping. Scan using plain paper, receipts, photos (carry sheet required), business cards, plastic/laminated cards or bond/recycled paper. Duplex scanning speed in black and color is 80 ipm and has interpolated scan resolution up to 1200 x 1200 dpi. It has an optical scan resolution of 600 x 600 dpi. Scan Driver OS is compatible with Windows, MAC OS and Linux. Easily connect to power using AC Adapter and SuperSpeed USB 3.0 interface cable (both included) for the standard interface. Connect a USB memory stick to scan to the device. Advanced security protects documents and securely connects to network. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072878306.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Letter – 8.50" x 11" |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6.10 lb |











