Bright White Cake Circles, 6″ Diameter, White, Paper, 100/Carton
Login to View Prices
Made from strong fluted corrugated material. White coating provides moisture and grease barrier. Smooth edge and bright white color give a clean, professional presentation of decorated cakes.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.31 × 6.31 × 9.13 in |
| Diameter | 6" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Corrugated Cardboard |
| Food Container Type | Cake Circle |
| Global Product Type | Bakery Food Containers |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 707282287609 |
| MPN | 11203 |
| Brand | SCT® |












Reviews
There are no reviews yet.