Brigade Mobile Pedestal with Pencil Tray Insert, Left/Right, 3-Drawers: Box/Box/File, Letter, Charcoal, 15″ x 22.88″ x 28″
Login to View Prices
53 in stock
Heavy-duty pedestals with radius pulls to complement Brigade 800 Series Lateral Files. High sides for front-to-back letter size filing. Ball bearing suspensions on file drawer (90% extension) and box drawer (75%) extension. HON® “One Key” interchangeable lock core. Counterweight inhibits tipping when opening more than one drawer. Fixed front casters; swivel back casters. Fits under 29 1/2″ high worksurfaces.
Additional information
| Weight | 44.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 17.00 × 30.75 in |
| Overall Depth | 22.88" |
| Caster Indicator | Yes |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| Caster Details | Two Non-Locking Swivel Casters |
| Series Name | HON® Brigade® Radius Pull Series |
| Special Features | Box/Box/File Format-Pencil tray insert in top box drawer. |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 24% |
| Total Recycled Content Perc | 36% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 12% |
| Top Material | Steel |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | Yes |
| Color(s) | Charcoal |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Overall Height | 28" |
| Overall Width | 15" |
| Color Family | Black |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Anti-Tip Mechanism | Counterweight |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Number of Drawers | 3 |
| Base Material | Steel |
| UPC | 631530591135 |
| MPN | H33723R.L.S |
| Brand | HON® |









Reviews
There are no reviews yet.