Brawny&Reg Professional P100 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional P100 Disposable Cleaning Towels – Towel – 8″ Width x 12.50″ Length – 148 / Box – 20 / Carton – White
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Cleaner Size | 8" Width x 12.50" Length |
| Quantity Per Container | 148 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Towel |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | P100 Disposable Cleaning Towels |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Industry |
| Manufacturer Part Number | 29221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towels feature a durable, two-ply construction that's highly absorbent for quick cleanup of light oils and solvents. Cost-effective, light-duty wipes are stronger and more absorbent than ordinary paper towels for streak-free cleaning that's great for spray-and-wipe applications, and make great industrial hand wipes. Pop-up dispenser box helps protect unused wipers from contamination. Dispenser box also offers quick, one-at-a-time dispensing for waste and cost control. Portable box lets you take the disposable cleaning towels wherever you need them.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Recommended Use | Solvent Remover |
Brawny&Reg Professional P100 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional P100 Disposable Cleaning Towels – Towel – 8″ Width x 12.50″ Length – 148 / Box – 20 / Carton – White
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Cleaner Size | 8" Width x 12.50" Length |
| Quantity Per Container | 148 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Towel |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | P100 Disposable Cleaning Towels |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Industry |
| Manufacturer Part Number | 29221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towels feature a durable, two-ply construction that's highly absorbent for quick cleanup of light oils and solvents. Cost-effective, light-duty wipes are stronger and more absorbent than ordinary paper towels for streak-free cleaning that's great for spray-and-wipe applications, and make great industrial hand wipes. Pop-up dispenser box helps protect unused wipers from contamination. Dispenser box also offers quick, one-at-a-time dispensing for waste and cost control. Portable box lets you take the disposable cleaning towels wherever you need them.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Recommended Use | Solvent Remover |
Brawny&Reg Professional P100 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional P100 Disposable Cleaning Towels – Towel – 8″ Width x 12.50″ Length – 148 / Box – 20 / Carton – White
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Surface Cleaner |
| Container Type | Box |
| Cleaner Size | 8" Width x 12.50" Length |
| Quantity Per Container | 148 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Towel |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | P100 Disposable Cleaning Towels |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Industry |
| Manufacturer Part Number | 29221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper towels feature a durable, two-ply construction that's highly absorbent for quick cleanup of light oils and solvents. Cost-effective, light-duty wipes are stronger and more absorbent than ordinary paper towels for streak-free cleaning that's great for spray-and-wipe applications, and make great industrial hand wipes. Pop-up dispenser box helps protect unused wipers from contamination. Dispenser box also offers quick, one-at-a-time dispensing for waste and cost control. Portable box lets you take the disposable cleaning towels wherever you need them.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Recommended Use | Solvent Remover |













