Brawny&Reg Professional H700 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional H700 Disposable Cleaning Towels – Interfolded – 9″ x 12.40″ – White – Disposable, Heavyweight, Durable, Soft, Tear Resistant, Low Linting – For Industry, Manufacturing – 176 Per Box – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Towel |
| Container Type | Box |
| Fold Type | Interfolded |
| Full Size | 9" x 12.40" |
| Quantity Per Container | 176 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Low Linting |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | H700 Disposable Cleaning Towels |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 29322 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brawny Professional H700 Disposable Cleaning Towels are heavyweight, strong industrial wipes made from hydro-entangled fibers (HEF). The HEF fabric makes them super soft yet durable enough to resist tears. Disposable cleaning cloths are compatible with most commonly used industrial solvents and stand up well in many general manufacturing and maintenance applications including vehicle maintenance. These low-lint wipers provide a cloth-like feel and is engineered to deliver consistent performance and fast, effective wiping, making them a terrific replacement for more expensive cloth shop towels and rags. They are great for use as industrial hand wipes or industrial cleaning wipes. Inter-folded wipes come in a tall box format that provides one-at-a-time dispensing to help reduce waste and control costs. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
Brawny&Reg Professional H700 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional H700 Disposable Cleaning Towels – 9.10″ x 16.50″ – White – Pulp Fiber – Durable, Soft, Tear Resistant, Strong, Reusable, Low Linting, Sturdy, Abrasion Resistant, Absorbent, Chemical Resistant – For Industry – 100 Per Box – 5 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Box |
| Full Size | 9.10" x 16.50" |
| Quantity Per Container | 100 |
| Product Color | White |
| Product Material | Pulp Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | H700 Disposable Cleaning Towels |
| Application/Usage | Industry |
| Manufacturer Part Number | 25070CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium, folded wipers come in convenient dispenser boxes. Multiuse wiper (ultimate wiper to replace rags) is low lint, chemical-resistant and abrasion-resistant while offering a good absorption rate. Wipers are good with oils and water-based solvents since there are no binders used.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Recommended Use | Solvent Remover |
Brawny&Reg Professional H700 Disposable Cleaning Towels
Login to View Prices
Brawny® Professional H700 Disposable Cleaning Towels – Interfolded – 9″ x 12.40″ – White – Disposable, Heavyweight, Durable, Soft, Tear Resistant, Low Linting – For Industry, Manufacturing – 176 Per Box – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Towel |
| Container Type | Box |
| Fold Type | Interfolded |
| Full Size | 9" x 12.40" |
| Quantity Per Container | 176 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Brawny®, Professional |
| Features | Low Linting |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | H700 Disposable Cleaning Towels |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 29322 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Brawny Professional H700 Disposable Cleaning Towels are heavyweight, strong industrial wipes made from hydro-entangled fibers (HEF). The HEF fabric makes them super soft yet durable enough to resist tears. Disposable cleaning cloths are compatible with most commonly used industrial solvents and stand up well in many general manufacturing and maintenance applications including vehicle maintenance. These low-lint wipers provide a cloth-like feel and is engineered to deliver consistent performance and fast, effective wiping, making them a terrific replacement for more expensive cloth shop towels and rags. They are great for use as industrial hand wipes or industrial cleaning wipes. Inter-folded wipes come in a tall box format that provides one-at-a-time dispensing to help reduce waste and control costs. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |




















