Plant based, DEET free insect repellent. Effective against mosquitoes and gnats. Gentle formula leaves no sticky or greasy residue.
Additional information
| Weight | 2.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.31 × 3.81 × 7.00 in |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Volume Capacity | 4 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Pest Type | Mosquitoes |
| Global Product Type | Insect Repellents |
| Application | Skin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 046500002380 |
| MPN | 694971 |
| Brand | OFF!® |














Reviews
There are no reviews yet.