Bostitch Swing Arm Desk Lamp with Clamp, Silver – 36″ Height – 9 W LED Bulb – Adjustable Arm, Durable, Flicker-free, Glare-free Light, Flexible Arm – 700 lm Lumens – Metal – Desk Mountable, Surface Mount – Silver – for Office, Classroom, Dorm, Home, Reading, Studying, Crafting, Room, Workspace, Desk
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 9 W |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 700 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Flexible Arm |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLF100-SLV |
| Product Name | Swing Arm Desk Lamp with Clamp, Silver |
| Mount Type | Surface Mount |
| Power Consumption | 9 W |
| Application/Usage | Desk |
| Manufacturer Part Number | VLF100-SLV |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Swing Arm Desk Lamp with Clamp attaches to a desktop using the clamp for versatile mounting. Fully adjustable swing arm provides focused, directional lighting. Long, multi-joint arm allows an extensive, 36" reach that easily clears monitors and other objects for convenient lighting. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. All-metal, durable construction provides long-lasting use. Minimalist, classic look effortlessly complements any office, dorm or classroom.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Swing Arm Desk Lamp with Clamp</li> <li>LED Light Bulb</li> </ul> |











