Bostitch Minimalist Chrome Floor Lamp – 51″ Height – 7 W LED Bulb – Polished Chrome – Weighted Base, Flicker-free, Glare-free Light, Energy Saving, Swivel Head, Adjustable Head, Eco-friendly – 580 lm Lumens – Floor-mountable – Chrome, Silver – for Office, Room, Bedroom, Living Room
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Floor Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 7 W |
| Base Shape | Round |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 580 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 1951-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLED560F |
| Product Name | Minimalist Chrome Floor Lamp |
| Mount Type | Floor-mountable |
| Power Consumption | 7 W |
| Application/Usage | Living Room |
| Finishing | Polished Chrome |
| Manufacturer Part Number | VLED560F |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Minimalist Floor Lamp is great for small spaces and can fit almost anywhere. This super-thin, 51" tall lamp takes on a simple look with a polished finish to elevate any space. Adjustable lamp head swivels 360 degrees for directional lighting. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. Cost-efficient LEDs last up to 50, 000 hours and use 85 percent less energy than incandescent lamps. Weighted base increases stability during use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Modern LED Clamp Desk Lamp, Chrome</li> <li>Clamp</li> </ul> |









