Bostitch EZ Squeeze™ 40 Two-Hole Punch – 2 Punch Head(s) – 40 Sheet – 9/32″ Punch Size – 6.5″ x 2.8″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 2 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 2 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 40 Sheet |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chip Tray |
| Length | 4.4" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 2340 |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 40 Two-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro technology, this two-hole punch easily and cleanly slices through up to 40 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated paper guide ensures consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Bostitch EZ Squeeze™ 40 Two-Hole Punch – 2 Punch Head(s) – 40 Sheet – 9/32″ Punch Size – 6.5″ x 2.8″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 2 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 2 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 40 Sheet |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chip Tray |
| Length | 4.4" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 2340 |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 40 Two-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro technology, this two-hole punch easily and cleanly slices through up to 40 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated paper guide ensures consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Bostitch EZ Squeeze™ 40 Two-Hole Punch – 2 Punch Head(s) – 40 Sheet – 9/32″ Punch Size – 6.5″ x 2.8″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 2 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 2 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 40 Sheet |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chip Tray |
| Length | 4.4" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 2340 |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 40 Two-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro technology, this two-hole punch easily and cleanly slices through up to 40 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated paper guide ensures consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Bostitch EZ Squeeze™ 40 Two-Hole Punch – 2 Punch Head(s) – 40 Sheet – 9/32″ Punch Size – 6.5″ x 2.8″ – Black, Silver
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Holes Punched | 2 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Punch Heads | 2 |
| Punch Size | 9/32" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Paper Punch Capacity | 40 Sheet |
| Height | 2.8" |
| Width | 6.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chip Tray |
| Length | 4.4" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 2340 |
| Product Name | EZ Squeeze&trade, 40 Two-Hole Punch |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Manufacturer Part Number | 2340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with PaperPro technology, this two-hole punch easily and cleanly slices through up to 40 sheets with 50 percent less effort. Sleek, all-metal construction delivers long-lasting, premium performance. Integrated paper guide ensures consistent hole placement while the nonslip base provides extra stability during use. Built-in handle lock allows punch to be conveniently stored in drawers. Internal chip chamber empties through a rear door for neat disposal without having to remove the punch base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |












