Bostitch Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Bostitch Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Bostitch Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Bostitch Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Bostitch Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 3.5″ Height x 7.5″ Width x 4.3″ Depth – Gray, Silver – 1 Each
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
| Cutter Material | Steel |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Holes | 1 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 4.3" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Auto-stop |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Name | QuietSharp Exec Electric Pencil Sharpener |
| Product Line | QuietSharp Executive |
| Application/Usage | Pencil |
| Manufacturer Part Number | EPS8HD-GRY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Powerful electric pencil sharpener is designed for desktop use. HHC cutters offer 65 percent faster sharpening and six times longer life. Heavy-duty, QuietSharp motor operates quietly and stall-free under normal use as thermal overload protection increases motor life. Safety switch shuts motor off when the translucent, easy-to-clean shavings bin is removed. Tip Saver technology prevents oversharpening and extends pencil life. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011919095.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Bostitch Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – 4.8″ Height x 3.3″ Width – Black – 1 Each
Additional information
| Height | Attribute8Value |
|---|---|
| Width | Attribute9Value |
| Attribute11Name | Desktop |
| Recycled | No |
| Attribute17Name | |
| Brand Name | Attribute10Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Holes | 1 |
| Attribute2Name | Steel |
| Attribute16Name | 2695 |
| Attribute14Name | Electric Pencil Sharpener |
| Weight (Approximate) | 2.08 lb |
| Attribute20Name | 7 Year |
| Attribute13Name | Amax Inc |
| Attribute12Name | 8" |
| Attribute15Name | Pencil |
| Attribute1Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Attribute18Value |
| Assembly Required | Attribute7Value |
| UPC | 77914026952 |
| MPN | 2695 |
| Brand | Amax Inc |





















Reviews
There are no reviews yet.