Bostitch Classic Desk Lamp, Black – 8 W LED Bulb – Polished Metal – Adjustable Arm, Flicker-free, Glare-free Light, Adjustable, Adjustable Head, Eco-friendly, Flexible – 450 lm Lumens – Desk Mountable – Black, Chrome – for Desk, Office
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 8 W |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Light Output | 450 lm |
| Light Color | Natural Daylight |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | VLED520B |
| Product Name | Classic Desk Lamp, Black |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 8 W |
| Product Line | Classic |
| Application/Usage | Office |
| Finishing | Polished Metal |
| Manufacturer Part Number | VLED520B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Classic Desk Lamp combines a traditional look with modern functions to optimize quality. Adjustable lamp head easily tilts to position a light zone. Unique, radial LED array provides a soft, circular illumination and natural lighting that softly fades out to eliminate hot spots. Full-spectrum lighting mimics natural daylight and helps reduce eyestrain. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. Cost-efficient LEDs last up to 50, 000 hours and use 85 percent less energy than incandescent lamps. Polished metal finish with acrylic accents complement any space. Compact design saves coveted desk space.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












