Bostitch 1/2″ Heavy Duty Staples 5000 – Heavy Duty – 1/2″ Leg – 1/2″ Crown – Holds 85 Sheet(s) – Heavy Duty, Chisel Point – Silver – High Carbon Steel1 Each
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Staples |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Maximum Sheet Basis Weight Su | 20 lb |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Leg Length | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Crown Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chisel Point |
| Compatibility | <ul> <li>Antimicrobial 215 Sheet Extra Heavy Duty Stapler (00540)</li> <li>Antimicrobial 130 Sheet Heavy Duty Stapler (B310HDS)</li> </ul> |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | SB35 1/2-5M |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Staples 5000 |
| Manufacturer Part Number | SB35-1/2-5M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium Heavy-duty Staples were developed for optimum performance in most heavy-duty staplers. Superior-quality, high carbon wire construction reduces buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Optimized, 1/2" (12mm) leg length drives through significant 55 to 85 sheet stacks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Bostitch 1/2″ Heavy Duty Staples 5000 – Heavy Duty – 1/2″ Leg – 1/2″ Crown – Holds 85 Sheet(s) – Heavy Duty, Chisel Point – Silver – High Carbon Steel1 Each
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Staples |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Maximum Sheet Basis Weight Su | 20 lb |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Leg Length | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Crown Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chisel Point |
| Compatibility | <ul> <li>Antimicrobial 215 Sheet Extra Heavy Duty Stapler (00540)</li> <li>Antimicrobial 130 Sheet Heavy Duty Stapler (B310HDS)</li> </ul> |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | SB35 1/2-5M |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Staples 5000 |
| Manufacturer Part Number | SB35-1/2-5M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium Heavy-duty Staples were developed for optimum performance in most heavy-duty staplers. Superior-quality, high carbon wire construction reduces buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Optimized, 1/2" (12mm) leg length drives through significant 55 to 85 sheet stacks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Bostitch 1/2″ Heavy Duty Staples 5000 – Heavy Duty – 1/2″ Leg – 1/2″ Crown – Holds 85 Sheet(s) – Heavy Duty, Chisel Point – Silver – High Carbon Steel1 Each
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Staples |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Maximum Sheet Basis Weight Su | 20 lb |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Leg Length | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Crown Width | 2001-01-02T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Chisel Point |
| Compatibility | <ul> <li>Antimicrobial 215 Sheet Extra Heavy Duty Stapler (00540)</li> <li>Antimicrobial 130 Sheet Heavy Duty Stapler (B310HDS)</li> </ul> |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | SB35 1/2-5M |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Staples 5000 |
| Manufacturer Part Number | SB35-1/2-5M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium Heavy-duty Staples were developed for optimum performance in most heavy-duty staplers. Superior-quality, high carbon wire construction reduces buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Optimized, 1/2" (12mm) leg length drives through significant 55 to 85 sheet stacks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |










