Boss Mid-Back Guest Chair – Black Vinyl Seat – Black Vinyl Back – Black Tubular Steel Frame – Mid Back – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Base Material | Tubular Steel |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Arm | No |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 15" |
| Back Width | 22.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Color | Black |
| Back Type | Mid Back |
| Armrest | No |
| Tilt Mechanism | No |
| Country Of Origin | China |
| Casters | No |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Height | 32.5" |
| Width | 25" |
| Depth | 23.5" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B9595AM-BK-400 |
| Product Name | Mid-Back Guest Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | B9595AMBK400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavy-duty, comfortable, Mid Back Guest Chair is perfect for anyone seeking additional seating in any room or office. It is designed with a strong and easy-to-clean, antimicrobial vinyl for a professional appearance. Sturdy, tubular steel base offers stable support. Chair stands at a fixed height with an armless design. Weight capacity is 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Mid Back Guest Chair – Black Vinyl Seat – Cherry Wood Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Height | 25" |
| Back Width | 21" |
| Arm Height | 26.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Upholstered |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
| Frame Color | Cherry |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8999 |
| Product Name | Mid Back Guest Chair |
| Manufacturer Part Number | B8999C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back guest chair with cherry finished wood features plush, Dacron-filled top cushions that provide a high level of comfort to give your guests an enhanced seating experience. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Wooden leg base is sturdy and strong while remaining regal in appearance. Guest chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Mid Back Guest Chair – Black Vinyl Seat – Cherry Wood Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Height | 25" |
| Back Width | 21" |
| Arm Height | 26.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Upholstered |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
| Frame Color | Cherry |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8999 |
| Product Name | Mid Back Guest Chair |
| Manufacturer Part Number | B8999C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back guest chair with cherry finished wood features plush, Dacron-filled top cushions that provide a high level of comfort to give your guests an enhanced seating experience. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Wooden leg base is sturdy and strong while remaining regal in appearance. Guest chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Mid Back Guest Chair – Black Vinyl Seat – Cherry Wood Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Height | 25" |
| Back Width | 21" |
| Arm Height | 26.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Upholstered |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
| Frame Color | Cherry |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8999 |
| Product Name | Mid Back Guest Chair |
| Manufacturer Part Number | B8999C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back guest chair with cherry finished wood features plush, Dacron-filled top cushions that provide a high level of comfort to give your guests an enhanced seating experience. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Wooden leg base is sturdy and strong while remaining regal in appearance. Guest chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Mid Back Guest Chair – Black Vinyl Seat – Cherry Wood Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Height | 25" |
| Back Width | 21" |
| Arm Height | 26.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Seat Feature | Upholstered |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26" |
| Depth | 23" |
| Frame Color | Cherry |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8999 |
| Product Name | Mid Back Guest Chair |
| Manufacturer Part Number | B8999C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mid-back guest chair with cherry finished wood features plush, Dacron-filled top cushions that provide a high level of comfort to give your guests an enhanced seating experience. Caressoft upholstery gives you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Plus, the durable upholstery is ultra-soft and breathable for more comfort throughout your entire day. Fixed loop arms are ergonomically designed for extreme comfort through extended use. Wooden leg base is sturdy and strong while remaining regal in appearance. Guest chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |








