Boltless Steel Shelving, Five-Shelf, 48w x 18d x 72h, Black
Login to View Prices
Experience ultimate flexibility and ease with this unique storage solution that requires no nuts or bolts, allowing for quick and tool-free assembly. Its versatile design offers two configurations: a five-shelf, 72″ high storage unit for maximum vertical storage or a 36″ high workbench for a functional workspace. The shelves adjust in 1″ increments, offering customizable storage options to suit your needs. Built with a sturdy steel frame and finished with a durable powder coat for long-lasting durability, this unit provides both strength and style, making it an ideal addition to any home or office.Package Includes: Steel Frame; (5) Steel Shelves
Additional information
| Weight | 44.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 19.00 × 2.50 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Overall Depth | 18" |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Height | 72" |
| Overall Width | 48" |
| Maximum Weight Capacity | 1,500 lbs |
| Package Includes | (5) Steel Shelves |
| Shelf Thickness | 0.5" |
| Shelf Capacity (Weight) | 850 lbs |
| Footnote 1 | Holds up to 750 lbs. per shelf (evenly distributed). |
| Material(s) | Steel |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555524628 |
| MPN | 5246BL |
| Brand | Safco® |













Reviews
There are no reviews yet.