Black Box Fiber Optic Network Cable

Login to View Prices
Black Box Fiber Optic Network Cable – Bare Wire – Bare Wire – 1000ft – Orange
Additional information
| Brand | Black Box Corporation |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Black Box |
| Features | Buffered |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Name | Fiber Optic Network Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | OFNR |
| Manufacturer Part Number | EXN0625A-1000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <li>Connections are easy to terminate with this flexible, two-fiber cable.</li><li>Use for connections from the closet to the wall outlet and from the wall outlet to the desktop.</li><li>Use with either LED or laser light sources.</li> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <p>Riser</p> |
| Cable Length | 1000 ft |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Black Box Fiber Optic Network Cable – 500 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device – First End: Bare Wire – Second End: Bare Wire – OFNR – 62.5/125 µm – Orange – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Black Box Corporation |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | United States |
| Certifications & Standards | <ul><li>ICEA 83-596</li><li>TIA/EIA-568-B</li><li>UL 1666</li><li>IEEE 802.3</li><li>IEEE 802.5</li><li>TAA</li></ul> |
| Brand Name | Black Box |
| Features | Buffered |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Name | Fiber Optic Network Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | OFNR |
| Manufacturer Part Number | EXN0625A-0500 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <li>Connections are easy to terminate with this flexible, two-fiber cable.</li><li>Use for connections from the closet to the wall outlet and from the wall outlet to the desktop.</li><li>Use with either LED or laser light sources.</li> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 500 ft |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Black Box Fiber Optic Network Cable – 500 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device – First End: Bare Wire – Second End: Bare Wire – OFNP – 62.5/125 µm – Orange – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Black Box Corporation |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | Black Box |
| Features | Buffered |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Product Name | Fiber Optic Network Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | OFNP |
| Manufacturer Part Number | EXP0625A-0500 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <li>Connections are easy to terminate with this flexible, two-fiber cable.</li><li>Use for connections from the closet to the wall outlet and from the wall outlet to the desktop.</li><li>Use with either LED or laser light sources.</li> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 500 ft |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Cisco Compatible Active Optical Cable (AOC) Connects Network Equipment at Speeds up to 40 Gbps
Black Box QSFP+ Active Optical Cables provide premium, error-free performance for data, storage, and high-performance computing (HPC) interconnectivity. 100% compatible to Cisco QSFP-H40G-AOC10M= and other lengths, you can rest assured when making connections amongst your Cisco switches, routers, and servers. Constructed for full compliance with the QSFP+ Multi-Source Agreement (MSA) and SFF-8436 industry standards, you can also make connections amongst your non-Cisco, non-proprietary 40Gb networking equipment. Programmed, tested, and serialized to ensure compliance and functionality, Black Box Active Optical Cables are the ideal solution for 40Gb Ethernet, Infiniband QDR, 4G/8G/10G Fiber Channel applications and more.
Ultra-Thin and Light Design Ideal for High-Density, High-Bandwidth Applications
Active Optical Cables are an ultra-thin and light solution, making them perfect for use in today’s increasingly high-density applications, where they take up less space and put less stress on equipment. The increase in space leads to increased airflow, saving you money on cooling overheated equipment. Also, optical technology provides significantly higher bandwidth than direct attach copper, allowing for ultra-fast data transmission at long distances while copper DAC solutions start to experience excessive bit error rates over 5m.
All-in-One Solution Makes for Simple Connections with Low Latency
With an all-in-one, hot-swappable cable design, active optical cables provide you with an easy to connect solution that doesn’t require purchasing multiple transceivers and cabling. The lack of additional connection points also means lower latency, so you can be confident of your data integrity. Hot-swappability makes upgrades and equipment replacements a breeze, minimizing downtime to your network connectivity. In addition, AOC’s provide a low power solution (less than 2.5W) that is essential in today’s high data rate applications.
Minimal EMI Profile
Active Optical Cables (AOC) feature a minimal EMI/RFI profile due to their fiber optic construction. This superior resistance to EMI/RFI ensures data integrity, which is essential in today’s ultra-high density applications that cannot tolerate any signal downtime or interruption. And as security concerns continue to grow, fiber is well suited to preventing tapping of your data.
- 100% Compatible to Cisco QSFP-H40G-AOC10M= and other lengths.
- QSFP+ Multi-Source Agreement (MSA), SFF-8436 compliant.
- 40GBase-AOC 40Gbps Direct Attach Cable.
- Utilizes VCSEL technology over 850nm multimode fiber for optimal performance.
- Ultra-thin and light optical cabling ideal for high-density networking applications.
- Low power usage (less than 2.5W) is extremely valuable in high data rate applications.
- Perfect for point-to-point, intra-rack, and rack-to-rack connections of 40Gb equipment.
- Ideal solution for 40Gb Ethernet, Infiniband QDR, 4G/8G/10G Fiber Channel applications, and more.
- Lifetime Warranty
Additional information
| Weight | 0.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.10 × 0.00 × 8.30 in |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Cable Length | 3.20 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Switch,Router,Server,Network Device |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Connector on First End Deta | 1 x QSFP+ Network – Male |
| Fiber Optic Mode | Multi-Mode |
| Connector Type on Second En | QSFP+ Network – Male |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network – Male |
| Connector on Second End Det | 1 x QSFP+ Network – Male |
| Features | AOC Technology,EMI/RF Protection,Hot-swappable,Halogen Free |
| Product Color | Aqua |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Network Cable |
| UPC | 822088133063 |
| MPN | QSFP-H40G-AOC1M-BB |
| Brand | Black Box |

















Reviews
There are no reviews yet.