BISSELL Quiet Clean Canister Vacuum – 1000 W Motor – 11″ Cleaning Width – 9 A – 68 dB Noise – Red, Black
Additional information
| Brand | BISSELL Homecare, Inc |
|---|---|
| Product Type | Canister Vacuum Cleaner |
| Additional Warranty Informati | <p>two year repair warranty</p> |
| Attachments | Crevice Tool |
| Floor Type | Carpet |
| Product Color | Black |
| Cleaning Path | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BISSELL |
| Input Current | 9:00 AM |
| Manufacturer | BISSELL Homecare, Inc |
| Product Name | Quiet Clean Canister Vacuum |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | SC3700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This Quiet Clean Canister vacuum with an 11" cleaning width features a wide assortment of accessories for bare floor, carpet and detail cleaning. Includes metal extension wands, crevice tool and dusting brush to reach those difficult cleaning locations. Built for commercial facilities such as hospitals, hotels and office buildings. Lightweight yet durable, it operates at a quiet 68 decibels for day or night cleaning and provides premium high efficiency filtration to help improve indoor air quality. Its 9 amp 1000-watt commercial motor provides maximum suction power for a deep clean and offers an over 1, 000 hour motor life. Vacuum comes with a long 32' cord.</p> |
| Material Details | <p>Metal Wand</p> |
| Motor | 1000 W |
| Sound Emission | 68 dB |
| Package Contents | <ul> <li>Quiet Clean Canister Vacuum</li> <li>Extension Wand</li> <li>Dusting Brush</li> <li>Crevice Tool</li> </ul> |
BISSELL Quiet Clean Canister Vacuum – 1000 W Motor – 11″ Cleaning Width – 9 A – 68 dB Noise – Red, Black
Additional information
| Brand | BISSELL Homecare, Inc |
|---|---|
| Product Type | Canister Vacuum Cleaner |
| Additional Warranty Informati | <p>two year repair warranty</p> |
| Attachments | Crevice Tool |
| Floor Type | Carpet |
| Product Color | Black |
| Cleaning Path | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BISSELL |
| Input Current | 9:00 AM |
| Manufacturer | BISSELL Homecare, Inc |
| Product Name | Quiet Clean Canister Vacuum |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | SC3700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This Quiet Clean Canister vacuum with an 11" cleaning width features a wide assortment of accessories for bare floor, carpet and detail cleaning. Includes metal extension wands, crevice tool and dusting brush to reach those difficult cleaning locations. Built for commercial facilities such as hospitals, hotels and office buildings. Lightweight yet durable, it operates at a quiet 68 decibels for day or night cleaning and provides premium high efficiency filtration to help improve indoor air quality. Its 9 amp 1000-watt commercial motor provides maximum suction power for a deep clean and offers an over 1, 000 hour motor life. Vacuum comes with a long 32' cord.</p> |
| Material Details | <p>Metal Wand</p> |
| Motor | 1000 W |
| Sound Emission | 68 dB |
| Package Contents | <ul> <li>Quiet Clean Canister Vacuum</li> <li>Extension Wand</li> <li>Dusting Brush</li> <li>Crevice Tool</li> </ul> |
BISSELL Quiet Clean Canister Vacuum – 1000 W Motor – 11″ Cleaning Width – 9 A – 68 dB Noise – Red, Black
Additional information
| Brand | BISSELL Homecare, Inc |
|---|---|
| Product Type | Canister Vacuum Cleaner |
| Additional Warranty Informati | <p>two year repair warranty</p> |
| Attachments | Crevice Tool |
| Floor Type | Carpet |
| Product Color | Black |
| Cleaning Path | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BISSELL |
| Input Current | 9:00 AM |
| Manufacturer | BISSELL Homecare, Inc |
| Product Name | Quiet Clean Canister Vacuum |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | SC3700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This Quiet Clean Canister vacuum with an 11" cleaning width features a wide assortment of accessories for bare floor, carpet and detail cleaning. Includes metal extension wands, crevice tool and dusting brush to reach those difficult cleaning locations. Built for commercial facilities such as hospitals, hotels and office buildings. Lightweight yet durable, it operates at a quiet 68 decibels for day or night cleaning and provides premium high efficiency filtration to help improve indoor air quality. Its 9 amp 1000-watt commercial motor provides maximum suction power for a deep clean and offers an over 1, 000 hour motor life. Vacuum comes with a long 32' cord.</p> |
| Material Details | <p>Metal Wand</p> |
| Motor | 1000 W |
| Sound Emission | 68 dB |
| Package Contents | <ul> <li>Quiet Clean Canister Vacuum</li> <li>Extension Wand</li> <li>Dusting Brush</li> <li>Crevice Tool</li> </ul> |











