Bifold Resin Folding Table, Rectangular, 70.9″ x 29.1″ x 30″, White Granite Top, Gray Base/Legs, 2/Pack
Login to View Prices
Sturdy in design, contemporary in appearance and surprisingly lightweight, Iceberg Resin-Top Bifold Tables feature a built-in carry handle and a convenient bifold format, where the tabletop folds in half while the legs fold up, to deliver an option that transports easily and stores compactly. Waterproof, scratch- and dent-resistant, the blow-molded, high-density polyethylene tabletop features rounded corners and soft-radius edges which both take away the sharp angles while allowing tablecloths to hang more neatly. Durable powder-coated steel legs with bracing bars ensure a solid, sturdy foundation. If you’re looking for an indoor/outdoor table that’s easy to set-up and take-down for offices, schools, trade shows, fairs, impromptu marketplaces or simply for outdoor parties, weddings and barbequesthese bifold tables might just be ideal.
Additional information
| Weight | 32.5380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.80 × 31.30 × 6.90 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height (Max) | 30" |
| Color Family | White |
| Overall Depth | 29.1" |
| Overall Width | 70.9" |
| Base Type | Interlocking |
| Top Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Top Shape | Rectangular |
| Caster/Glide/Wheel | (4) Plastic Foot Caps |
| Folded Height | 3" |
| Edge Detail Profile | Soft Radius Edges |
| Top Color | White Granite |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 350 lb (evenly distributed) |
| Top Thickness | 1.4" |
| Base Color | Gray |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 674785612637 |
| MPN | 61263 |
| Brand | Iceberg |












Reviews
There are no reviews yet.