BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Black – Black Plastic Barrel – 1 / Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Material | Plastic |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAM11BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Dozen |
BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Blue – Blue Plastic Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Barrel Color | Blue |
| Barrel Material | Plastic |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAM11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Black – Black Plastic Barrel – 60 / Box
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Material | Plastic |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAM60BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Box |
BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Blue – Blue Plastic Barrel – 60 / Box
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Barrel Color | Blue |
| Barrel Material | Plastic |
| Pen Point | Medium |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAM60BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Box |
BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Round Pen Point Style – Black – 8 / Pack
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Style | Round |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAMP81BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen – Round Pen Point Style – Blue – 8 / Pack
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Pen Point Style | Round |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Mexico |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Antimicrobial |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen |
| Product Line | PrevaGuard |
| Manufacturer Part Number | GSAMP81BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BIC PrevaGuard Round Stic Ballpoint Pen contains built-in protection on the pencil to suppress bacteria growth. EPA-registered antimicrobial agent is molded directly into the pencil. This helps protect the pen by suppressing the growth of bacteria, molds, mildew and fungi, especially in high-moisture environments. Lasting for the life of the plastic barrel, it also enhances pencil's freshness and fights undesired odors, staining and pencil degradation. Comfortable round barrel makes it ideal for taking notes at home, school or work. Versatile, 1.0mm ballpoint makes it a go-to-winner for everyday writing.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
























