BIC PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen – 0.7 mm Pen Point Size – Black Gel-based Ink – 1 / Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen |
| Product Line | PrevaGuard Gel-ocity |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | RGGA11BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen contains an antimicrobial agent incorporated into the plastic to protect the pen itself by suppressing the growth of bacteria, algae, fungus and mildew. Super-smooth, smear-free, quick-drying ink dries in as little as 5 seconds. Round barrel rests comfortably in your hand while the 0.7mm point creates vivid marks. This gel pen does not protect users or others from disease-causing bacteria viruses or germs. It's perfect for note-taking, journaling and a variety of other everyday writing activities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Dozen |
BIC PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen – 0.7 mm Pen Point Size – Blue Gel-based Ink – 1 / Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen |
| Product Line | PrevaGuard Gel-ocity |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | RGGA11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen contains an antimicrobial agent incorporated into the plastic to protect the pen itself by suppressing the growth of bacteria, algae, fungus and mildew. Super-smooth, smear-free, quick-drying ink dries in as little as 5 seconds. Round barrel rests comfortably in your hand while the 0.7mm point creates vivid marks. This gel pen does not protect users or others from disease-causing bacteria viruses or germs. It's perfect for note-taking, journaling and a variety of other everyday writing activities.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Dozen |
BIC PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen – 0.7 mm Pen Point Size – Black Gel-based Ink – 4 / Pack
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen |
| Product Line | PrevaGuard Gel-ocity |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | RGGAP4BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen contains an antimicrobial agent incorporated into the plastic to protect the pen itself by suppressing the growth of bacteria, algae, fungus and mildew. Super-smooth, smear-free, quick-drying ink dries in as little as 5 seconds. Round barrel rests comfortably in your hand while the 0.7mm point creates vivid marks. This gel pen does not protect users or others from disease-causing bacteria viruses or germs. It's perfect for note-taking, journaling and a variety of other everyday writing activities.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
BIC PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen – 0.7 mm Pen Point Size – Blue Gel-based Ink – 4 / Pack
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Smooth |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen |
| Product Line | PrevaGuard Gel-ocity |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | RGGAP4BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PrevaGuard Gel-ocity Gel Pen contains an antimicrobial agent incorporated into the plastic to protect the pen itself by suppressing the growth of bacteria, algae, fungus and mildew. Super-smooth, smear-free, quick-drying ink dries in as little as 5 seconds. Round barrel rests comfortably in your hand while the 0.7mm point creates vivid marks. This gel pen does not protect users or others from disease-causing bacteria viruses or germs. It's perfect for note-taking, journaling and a variety of other everyday writing activities.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |

























