BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Conical Pen Point Style – Refillable – Retractable – Blue – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Pen Point Style | Conical |
| Barrel Color | Blue |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Transparent Barrel |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Conical Pen Point Style – Refillable – Retractable – Blue – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Pen Point Style | Conical |
| Barrel Color | Blue |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Transparent Barrel |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Conical Pen Point Style – Refillable – Retractable – Blue – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Pen Point Style | Conical |
| Barrel Color | Blue |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Transparent Barrel |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Conical Pen Point Style – Refillable – Retractable – Blue – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Pen Point Style | Conical |
| Barrel Color | Blue |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Transparent Barrel |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB11BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Refillable – Retractable – Blue – Blue Barrel – Tungsten Carbide Tip – 36 / Box
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Contoured |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Barrel Color | Blue |
| Grip Material | Rubber |
| Tip Material | Tungsten Carbide |
| Clip Material | Plastic |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Blue |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB361BE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Box |
BIC Glide Bold – Bold Pen Point – 1.6 mm Pen Point Size – Refillable – Retractable – Black – Black Barrel – Tungsten Carbide Tip – 36 / Box
Additional information
| Brand | BIC |
|---|---|
| Product Type | Ballpoint Pen |
| Retractable | Yes |
| Grip Type | Contoured |
| Pen Point Size | 1.6 mm |
| Barrel Color | Black |
| Grip Material | Rubber |
| Tip Material | Tungsten Carbide |
| Clip Material | Plastic |
| Pen Point | Bold |
| Country Of Origin | France |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | BIC |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | BIC |
| Product Name | Glide Bold |
| Product Line | Velocity |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | VLGB361BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velocity Ballpoint Pens feature the Easy-Glide System, BIC's exclusive ink technology for smoother writing and bolder, more vivid lines. Semi-translucent barrel matches ink color. Use plunger at top to retract the 1.6mm bold point. Barrel also features a contoured rubber grip for comfort and control, and a handy clip to attach pen to notebooks, pockets and more.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Box |


















