Between Standing-Height X-Base for 42″ Table Tops, 32.68w x 41.12h, Black
Login to View Prices
Support a productive standing height work environment. The lightweight base makes movement throughout your space a breeze. Easily attach solid steel brackets to a between table top using pre-drilled holes. Cast aluminum base is available in platinum or black to match any aesthetic. Leveling glides adjust up to 3/4″ to compensate for uneven floors.
Additional information
| Weight | 34.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56.40 × 36.40 × 4.40 in |
| Overall Width | 32.68" |
| Ship Class Code | F |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Height (Max) | 41.12" |
| For Use With | HON® Between 42" Table Tops |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Base Type | X-Base |
| Special Features | For 42" Table Tops |
| Color Family | Black |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 190614949830 |
| MPN | HBTTX42L.CBK |
| Brand | HON® |













Reviews
There are no reviews yet.