HON Between HMPT2472NS Nesting Table
Login to View Prices
HON Between HMPT2472NS Nesting Table
HON Between HMPT2472NS Nesting Table – Rectangle Top – 4 Seating Capacity x 72″ Width x 24″ Depth – Shaker Cherry – 1 Each
Additional information
| Weight | 53.3600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.13 × 10.00 × 25.88 in |
| Overall Width | 72" |
| Edge Detail Profile | Flat Edge |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| Base Type | Nesting Base |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Height (Max) | 29" |
| Overall Depth | 24" |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1.13" |
| Color Family | Cherry |
| Top Color | Shaker Cherry |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 193492616184 |
| MPN | HMPT2472NS.N.FF.P71 |
| Brand | HON® |
| product-type | Nesting Table |
| table-top-shape | Rectangle |
| color-finish | Shaker Cherry |
| seating-capacity | 4 |
| edge-color-finish | Shaker Cherry |
| width | 72" |
| depth | 24" |
| brand-name | HON |
| features | Caster |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HMPT2472NS |
| product-name | Between HMPT2472NS Nesting Table |
| product-line | Between |
| application-usage | Breakroom |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Outfit your change-of-pace settings like cafes, breakrooms and breakout spaces with a Between nesting table to give people a chance to connect with colleagues or refocus on their own. With the rise of mobile workers, increased desire for socialization and escalating real estate costs, businesses need to get the most out of every inch of space by adding versatile tables that add value and increase productivity. This 72" wide mobile table supports up to six people. Its 1-1/8" thick tabletop provides a sturdy foundation for work. Durable, 2mm edgeband with a Shaker Cherry finish provides a smooth, comfortable edge. Worksurface is made of durable, Shaker Cherry laminate that is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Sturdy base flips the worksurface vertically, which allows it to neatly nest with other Between nesting tables to save space when not in use. Whether you're working here, there or anywhere Between, this table collection's got you covered.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.