Betco Symplicity Destainer, 640 Oz Pail, Amber – Ready-To-Use Liquid – 864 oz (54 lb) – 5 – Amber, Orange
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 864 oz (54 lb) |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Symplicity Destainer, 640 Oz Pail, Amber |
| Product Line | Symplicity |
| Application/Usage | Fabric |
| Manufacturer Part Number | 4777800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Symplicity Destainer with fitment is clean, simple, safe and formulated for long life. Premium-quality, laundry bleach destainer is uniquely designed to deliver one-wash clean performance and fresh, bright, soft linen for improved guest satisfaction and reduced rewash. No-contact, Sure Connect dispensing eliminates waste and employee guesswork with a closed-loop system that prevents accidental spills. Super-concentrated destainer is easy use and delivers optimum bleaching. Color-coded laundry system helps prevent product misapplications. It is not for use on permanent press, wool or non-colorfast fabrics.</p> |
| Packaged Quantity | 5 |
| Weight (Approximate) | 54 lb |
Betco Symplicity Destainer, 640 Oz Pail, Amber – Ready-To-Use Liquid – 864 oz (54 lb) – 5 – Amber, Orange
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Laundry Detergent |
| Cleaner Weight | 864 oz (54 lb) |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Symplicity Destainer, 640 Oz Pail, Amber |
| Product Line | Symplicity |
| Application/Usage | Fabric |
| Manufacturer Part Number | 4777800 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Symplicity Destainer with fitment is clean, simple, safe and formulated for long life. Premium-quality, laundry bleach destainer is uniquely designed to deliver one-wash clean performance and fresh, bright, soft linen for improved guest satisfaction and reduced rewash. No-contact, Sure Connect dispensing eliminates waste and employee guesswork with a closed-loop system that prevents accidental spills. Super-concentrated destainer is easy use and delivers optimum bleaching. Color-coded laundry system helps prevent product misapplications. It is not for use on permanent press, wool or non-colorfast fabrics.</p> |
| Packaged Quantity | 5 |
| Weight (Approximate) | 54 lb |











