Betco Oven Jell Ready-to-Use Ovengrillrange Hood Cleaner
Login to View Prices
Betco Oven Jell Ready-To-Use Oven/Grill/Range Hood Cleaner – Ready-To-Use Gel – 32 oz (2 lb) – Citrus Scent – 1 Each – Amber, Orange
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Oven Cleaner |
| Cleaner Weight | 32 oz (2 lb) |
| Scent | Citrus |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Gel |
| Brand Name | Betco |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Oven Jell Ready-To-Use Oven/Grill/Range Hood Cleaner |
| Application/Usage | Grill |
| Manufacturer Part Number | 1391200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>NSF International Certified Oven Jell clings to vertical surfaces so it delivers long contact time for easier cleaning. This premium, fast-acting, aerosol cleaner for ovens, grills and range hoods is more effective than foaming products and quickly dissolves even the toughest soils. Ready-to-use Oven Jell breaks the chemical bond between the soil and oven surface, releasing baked-on deposits. The result is fast, easy removal of baked-on food deposits. Also use this nonfuming, nonflammable cleaner on deep fat fryers, electric burners, frying pans and stove burners. For light deposits and regular cleaning, you can dilute with equal parts water and cleaning solution. Do not use on aluminum, painted or hot/warm surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Betco Oven Jell Ready-to-Use Ovengrillrange Hood Cleaner
Login to View Prices
Betco Oven Jell Ready-To-Use Oven/Grill/Range Hood Cleaner – Ready-To-Use Gel – 32 oz (2 lb) – Citrus Scent – 1 Each – Amber, Orange
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Oven Cleaner |
| Cleaner Weight | 32 oz (2 lb) |
| Scent | Citrus |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Gel |
| Brand Name | Betco |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Oven Jell Ready-To-Use Oven/Grill/Range Hood Cleaner |
| Application/Usage | Grill |
| Manufacturer Part Number | 1391200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>NSF International Certified Oven Jell clings to vertical surfaces so it delivers long contact time for easier cleaning. This premium, fast-acting, aerosol cleaner for ovens, grills and range hoods is more effective than foaming products and quickly dissolves even the toughest soils. Ready-to-use Oven Jell breaks the chemical bond between the soil and oven surface, releasing baked-on deposits. The result is fast, easy removal of baked-on food deposits. Also use this nonfuming, nonflammable cleaner on deep fat fryers, electric burners, frying pans and stove burners. For light deposits and regular cleaning, you can dilute with equal parts water and cleaning solution. Do not use on aluminum, painted or hot/warm surfaces.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 2 lb |







