Berry Low Density Recycled Can Liners – Medium Size – 33 gal Capacity – 32.50″ Width x 40″ Length – 0.90 mil (23 Micron) Thickness – Low Density – Black – Plastic, Resin – 80/Carton – Garbage
Additional information
| Brand | AEP Industries |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Environmental Certification | SCS |
| Density | Low |
| Size Standard | Medium |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Volume Capacity | 33 gal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 32.50" |
| Bag Length | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>SCS Certification</p> |
| Brand Name | Berry |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer | AEP Industries |
| Product Name | Low Density Recycled Can Liners |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | RNW1TL80 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Commercial can liners are made of recycled, heavy-duty plastics. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Berry Low Density Recycled Can Liners – Medium Size – 33 gal Capacity – 32.50″ Width x 40″ Length – 0.90 mil (23 Micron) Thickness – Low Density – Black – Plastic, Resin – 80/Carton – Garbage
Additional information
| Brand | AEP Industries |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Environmental Certification | SCS |
| Density | Low |
| Size Standard | Medium |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Volume Capacity | 33 gal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 32.50" |
| Bag Length | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>SCS Certification</p> |
| Brand Name | Berry |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer | AEP Industries |
| Product Name | Low Density Recycled Can Liners |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | RNW1TL80 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Commercial can liners are made of recycled, heavy-duty plastics. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Berry Low Density Recycled Can Liners – Medium Size – 33 gal Capacity – 32.50″ Width x 40″ Length – 0.90 mil (23 Micron) Thickness – Low Density – Black – Plastic, Resin – 80/Carton – Garbage
Additional information
| Brand | AEP Industries |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Environmental Certification | SCS |
| Density | Low |
| Size Standard | Medium |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Volume Capacity | 33 gal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 32.50" |
| Bag Length | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>SCS Certification</p> |
| Brand Name | Berry |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer | AEP Industries |
| Product Name | Low Density Recycled Can Liners |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | RNW1TL80 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Commercial can liners are made of recycled, heavy-duty plastics. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Berry Low Density Recycled Can Liners – Medium Size – 33 gal Capacity – 32.50″ Width x 40″ Length – 0.90 mil (23 Micron) Thickness – Low Density – Black – Plastic, Resin – 80/Carton – Garbage
Additional information
| Brand | AEP Industries |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Environmental Certification | SCS |
| Density | Low |
| Size Standard | Medium |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Volume Capacity | 33 gal |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 32.50" |
| Bag Length | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>SCS Certification</p> |
| Brand Name | Berry |
| Features | Star Bottom Seal |
| Manufacturer | AEP Industries |
| Product Name | Low Density Recycled Can Liners |
| Application/Usage | Garbage |
| Manufacturer Part Number | RNW1TL80 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Commercial can liners are made of recycled, heavy-duty plastics. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density bags come in a convenient coreless roll for easy dispensing anywhere.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |











