Belkin Universal Usb-C Dual Display Laptop Docking Station – Mac Windows Chrome -2xhdmi
Login to View Prices
Belkin Universal USB-C Dual Display Laptop Docking Station – Mac Windows Chrome -2xHDMI – for Notebook/Monitor – 85 W – USB Type C – USB Type-C – Network (RJ-45) – HDMI – Wired
Additional information
| Brand | Belkin International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 85 W |
| Number Of HDMI Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Brand Compatibility | |
| Kensington Security Slot | Yes |
| USB Type C | Yes |
| USB Type C Detail | 1x USB-C port connects to host laptop with included USB-C cable |
| Number Of USB 3.1 Gen 1 Type | 3 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.30" |
| Width | 3.74" |
| Depth | 3.74" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Belkin |
| Compatibility | <ul> <li>Apple MacBook Pro (2020)</li> <li>Google Chromebook</li> </ul> |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | USB-C Dual Display Docking Station |
| Device Supported | Notebook/Monitor |
| Manufacturer Part Number | INC002TTBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Easy, Expandable Docking Station for Any Laptop</b><br /><br />Expand your workspace with a docking station that offers wide compatibility with laptops for any business, school, or home office. Our USB-C®, Dual Display Docking Station features DisplayLink technology and enables users to connect two high-definition monitors to a Windows, Mac, or Chrome device. This universal dock offers up to 85W of passthrough power for the ability to connect and work while charging your laptop through a single cable. You can connect an external hard drive, mouse, keyboard, headphones, and other peripherals to the USB-C Dual Display Docking Station to reduce desktop clutter with a single cable connection to your USB-C laptop.</p> <p><b><br />Connect Two HD displays</b></p> <p>See everything in high definition and work on multiple applications across two screens. This dock allows your laptop to connect to two 1080p monitors simultaneously so you can enjoy sharper-looking, more detailed images, and visualize content across extended displays.</p> <p><b>One Dock, Multiple Ports</b></p> <p>Your essential devices can connect to a single docking station for power and ease of use. Ports include HDMI, USB-A, USB-C, gigabit Ethernet and audio in/out. The mountable design also includes a Kensington lock for added security.</p> <p><b>85W of Power Delivery </b></p> <p>Charge your laptop and accessories while working, streaming, or gaming. This adapter features a USB-C port that supports passthrough power to channel up to 85W from an outlet to your devices.</p> <p><b>DisplayLink Technology</b></p> <p>DisplayLink graphics technology works across computing platforms and connector types, making nearly every monitor and system work together. Just plug in your MacBook, PC, or Chromebook and they can all use the same large displays, keyboard, and mouse. Whether you're working, streaming, or gaming, you'll enjoy simple connections, solid connectivity, and ultra-low latency.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>USB-C Dual Display Docking Station</li> <li>USB-C to USB-C Cable</li> <li>135W PSU</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type C |
Belkin Universal Usb-C Dual Display Laptop Docking Station – Mac Windows Chrome -2xhdmi
Login to View Prices
Belkin Universal USB-C Dual Display Laptop Docking Station – Mac Windows Chrome -2xHDMI – for Notebook/Monitor – 85 W – USB Type C – USB Type-C – Network (RJ-45) – HDMI – Wired
Additional information
| Brand | Belkin International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 85 W |
| Number Of HDMI Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Brand Compatibility | |
| Kensington Security Slot | Yes |
| USB Type C | Yes |
| USB Type C Detail | 1x USB-C port connects to host laptop with included USB-C cable |
| Number Of USB 3.1 Gen 1 Type | 3 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.30" |
| Width | 3.74" |
| Depth | 3.74" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Belkin |
| Compatibility | <ul> <li>Apple MacBook Pro (2020)</li> <li>Google Chromebook</li> </ul> |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | USB-C Dual Display Docking Station |
| Device Supported | Notebook/Monitor |
| Manufacturer Part Number | INC002TTBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>Easy, Expandable Docking Station for Any Laptop</b><br /><br />Expand your workspace with a docking station that offers wide compatibility with laptops for any business, school, or home office. Our USB-C®, Dual Display Docking Station features DisplayLink technology and enables users to connect two high-definition monitors to a Windows, Mac, or Chrome device. This universal dock offers up to 85W of passthrough power for the ability to connect and work while charging your laptop through a single cable. You can connect an external hard drive, mouse, keyboard, headphones, and other peripherals to the USB-C Dual Display Docking Station to reduce desktop clutter with a single cable connection to your USB-C laptop.</p> <p><b><br />Connect Two HD displays</b></p> <p>See everything in high definition and work on multiple applications across two screens. This dock allows your laptop to connect to two 1080p monitors simultaneously so you can enjoy sharper-looking, more detailed images, and visualize content across extended displays.</p> <p><b>One Dock, Multiple Ports</b></p> <p>Your essential devices can connect to a single docking station for power and ease of use. Ports include HDMI, USB-A, USB-C, gigabit Ethernet and audio in/out. The mountable design also includes a Kensington lock for added security.</p> <p><b>85W of Power Delivery </b></p> <p>Charge your laptop and accessories while working, streaming, or gaming. This adapter features a USB-C port that supports passthrough power to channel up to 85W from an outlet to your devices.</p> <p><b>DisplayLink Technology</b></p> <p>DisplayLink graphics technology works across computing platforms and connector types, making nearly every monitor and system work together. Just plug in your MacBook, PC, or Chromebook and they can all use the same large displays, keyboard, and mouse. Whether you're working, streaming, or gaming, you'll enjoy simple connections, solid connectivity, and ultra-low latency.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>USB-C Dual Display Docking Station</li> <li>USB-C to USB-C Cable</li> <li>135W PSU</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type C |









