Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Station – For Lens – Anti-fog, Anti-static, Lint-free, Absorbent – 1 Each – White, Blue
Additional information
| Brand | Bausch & Lomb, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Kit |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 7.5" |
| Depth | 5.3" |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Station |
| Product Line | Sight Savers |
| Application/Usage | Lens |
| Manufacturer Part Number | 8565 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Cleaning Station requires no maintenance making it perfect for factory, lab and office locations. You may dispense your choice of Sight Savers silicone or nonsilicone anti-fog, anti-static lens cleaning fluids. Station includes 1, 520 large (4-3/4" x 6-1/2") absorbent, low-lint lens cleaning tissues and 16 oz. cleaner with silicone. The extra heavy-duty corrugate construction withstands industrial conditions over extended periods of use. Compact size and high-tissue count make it perfect for high-traffic areas and low-maintenance programs. Design offers front access and allows easy hanging in tight corners and for dispensing from countertops with minimal lateral space. Extra heavy-duty corrugate construction withstands harsh conditions over extended periods of use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x 520 (4 �" x 6 �") Tissue</li><li>16 oz Cleaner</li></ul> |













