Bath Hook, Large, Metal, Satin Nickel, 5 lb Capacity, 1 Hook and 2 Strips
Login to View Prices
Keep your bathroom organized both inside and outside of the shower. Easy-to-apply strips come off cleanly without damage, allowing for convenient cleaning and repositioning. Water-resistant Command™ hooks hold firmly and withstand hot, wet and humid environments.Package Includes: (1) Hook; (2) Strips
Additional information
| Weight | 0.2360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 3.99 × 1.93 in |
| Hanger Material | Metal |
| Maximum Weight Capacity | 5 lbs |
| Package Includes | (2) Strips |
| Number of Hangers/Hooks | 1 |
| Size | Large |
| Hook Base Material | Metal |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Hook Material | Metal |
| Mounting Details | Wall |
| Hook Color | Satin Nickel |
| Hanger Color | Satin Nickel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051131995970 |
| MPN | MR03-SN-BES |
| Brand | Command™ |













Reviews
There are no reviews yet.