Barco ClickShare C-10 Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless Presentation Gateway – TAA Compliant
Login to View Prices
ClickShare C-10 brings interactive wireless presentation to any meeting space. Content sharing is simple, with just one click on the ClickShare Button (Windows or Mac) or the ClickShare App (laptop, mobile or tablet). Start presenting within seconds: no cables, no software to download, no training needed.
- Interactive features: touchback, annotation and blackboarding
- Increased collaboration with 2 sources on screen
- Iconic ClickShare Button for employees and guests
- 100% secure, encrypted and cloud-managed
Additional information
| Weight | 1.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 5.30 × 1.30 in |
| Number of Network (RJ-45) P | 1 |
| Product Model | C-10 |
| Frequency Band | 2.40 GHz,5 GHz |
| Data Encryption | Yes |
| USB | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Form Factor | Standalone |
| Power Consumption | 24 W |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Encryption Standard | WPA2-PSK |
| Product Line | ClickShare |
| Manufacturer | Barco |
| Manufacturer Website Addres | |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Informa | All Barco Click Share items offer a FREE 5 year warranty if partners register their products using Barcos XMS software |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Wireless Presentation Gateway |
| UPC | 5415334038783 |
| MPN | R9861611USB1 |
| Brand | Barco |
















Reviews
There are no reviews yet.