Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell – Internal Dimensions: 13″ Width x 16.50″ Depth x 10.50″ Height – External Dimensions: 13.9″ Width x 16.9″ Depth x 11.4″ Height – Media Size Supported: Legal, Letter – Stackable – White, Blue – For File – Recycled – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | SFI |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 13" |
| Compartment Depth | 16.50" |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 11.4" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 16.9" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | File/Cube File Storage Box Shell |
| Product Line | File/Cube |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1626 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bankers Box modular cube shells offer easy access to your letter/legal file boxes (sold separately) during temporary storage or for short-term projects. You won't have to stack or re-stack boxes. Simply slide them into the extra-strength modular shell with steel support frame. The shells fit just about anywhere and stack five units high to save floor space. Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally for stability. File/Cube Extra-Strength Storage Box Shells also feature Quick Setup assembly.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Additional Information | <p>Strength: Extra Space-Saving</p> |
Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell – Internal Dimensions: 13″ Width x 16.50″ Depth x 10.50″ Height – External Dimensions: 13.9″ Width x 16.9″ Depth x 11.4″ Height – Media Size Supported: Legal, Letter – Stackable – White, Blue – For File – Recycled – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | SFI |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 13" |
| Compartment Depth | 16.50" |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 11.4" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 16.9" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | File/Cube File Storage Box Shell |
| Product Line | File/Cube |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1626 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bankers Box modular cube shells offer easy access to your letter/legal file boxes (sold separately) during temporary storage or for short-term projects. You won't have to stack or re-stack boxes. Simply slide them into the extra-strength modular shell with steel support frame. The shells fit just about anywhere and stack five units high to save floor space. Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally for stability. File/Cube Extra-Strength Storage Box Shells also feature Quick Setup assembly.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Additional Information | <p>Strength: Extra Space-Saving</p> |
Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell – Internal Dimensions: 13″ Width x 16.50″ Depth x 10.50″ Height – External Dimensions: 13.9″ Width x 16.9″ Depth x 11.4″ Height – Media Size Supported: Legal, Letter – Stackable – White, Blue – For File – Recycled – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | SFI |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 13" |
| Compartment Depth | 16.50" |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 11.4" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 16.9" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | File/Cube File Storage Box Shell |
| Product Line | File/Cube |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1626 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bankers Box modular cube shells offer easy access to your letter/legal file boxes (sold separately) during temporary storage or for short-term projects. You won't have to stack or re-stack boxes. Simply slide them into the extra-strength modular shell with steel support frame. The shells fit just about anywhere and stack five units high to save floor space. Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally for stability. File/Cube Extra-Strength Storage Box Shells also feature Quick Setup assembly.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Additional Information | <p>Strength: Extra Space-Saving</p> |
Bankers Box File/Cube File Storage Box Shell – Internal Dimensions: 13″ Width x 16.50″ Depth x 10.50″ Height – External Dimensions: 13.9″ Width x 16.9″ Depth x 11.4″ Height – Media Size Supported: Legal, Letter – Stackable – White, Blue – For File – Recycled – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | SFI |
| Compartment Height | 10.50" |
| Compartment Width | 13" |
| Compartment Depth | 16.50" |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 11.4" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 16.9" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | File/Cube File Storage Box Shell |
| Product Line | File/Cube |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1626 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bankers Box modular cube shells offer easy access to your letter/legal file boxes (sold separately) during temporary storage or for short-term projects. You won't have to stack or re-stack boxes. Simply slide them into the extra-strength modular shell with steel support frame. The shells fit just about anywhere and stack five units high to save floor space. Durable shells with wire frames clip together vertically and horizontally for stability. File/Cube Extra-Strength Storage Box Shells also feature Quick Setup assembly.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Additional Information | <p>Strength: Extra Space-Saving</p> |











