Bankers Box Easylift File Storage Box

Login to View Prices
Bankers Box Easylift File Storage Box – Internal Dimensions: 12″ Width x 12″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 12.8″ Width x 13.3″ Depth x 10.5″ Height – 400 lb – Media Size Supported: Letter – Lift-off Closure – Stackable – White, Blue – For File – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Closure Type | Lift-off |
| Stacking Strength | 400 lb |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.5" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 13.3" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Easylift File Storage Box |
| Product Line | Easylift |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 6301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basic-duty storage box with liftoff lid is designed for light-use and frequent access to your letter-size files. Small size eliminates heavy lifting and uses less space in your office, home or trunk. The storage box is 20 percent lighter when full than a standard storage box. Box offers a 400 lb. stacking weight (evenly distributed) and double-bottom, double-end, single-side construction. Liftoff lid comes attached to prevent loss and then tears off for use. Storage box contains a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight (Approximate) | 15.20 oz |
| Weight Capacity | 400 lb |







