Banded Rayon Cut-End Mop Heads, #24, White, 1.25″ Headband, 12/Carton
Login to View Prices
Boardwalk Banded Rayon Cut-End Mop Heads are made from an absorbent rayon fiber that makes general-use mop heads a reliable choice. The white, cut-end yarn mop heads are flexible and easy to wring out. Constructed with a heavy-duty 1.25″ headband that adds quality and dependability. For use on a variety of indoor floor surfaces and general-purpose cleaning. Mop handle sold separately.
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.70 × 12.00 × 9.50 in |
| Mop Head Type | Wet Mop |
| Mop Head Color | White |
| Global Product Type | Wet Mop Heads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Material | Rayon |
| Headband Size | 1.25" |
| Headband Color | White |
| Mop Head Size | 24 oz |
| For Use With | Boardwalk 601, 603, 605, 606, 620 |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Style | Cut End |
| Application | Floor Maintenance |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507981862 |
| MPN | BWKRM03024S |
| Brand | Boardwalk® |
















Reviews
There are no reviews yet.