Bamboo Cutlery, Knife, Paper, Natural, 750/Carton
Login to View Prices
Made from bamboo from sustainable sources and can be discarded with your yard trimmings. Sturdy, durable and reusable. Contains no added PFAS and it is made at a factory using solar energy. Great for catering, takeout, cafeterias, restaurants, cafes and food trucks. By using World Centric® bamboo utensils, you are reducing plastic waste.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 8.70 × 8.70 in |
| Height | 0.15" |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Bamboo |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Length | 6.7" |
| Product Compostability Cert | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Product Compostability Indi | Y |
| Product Compostability Loca | Both-Home and Commercial Facility |
| Color(s) | Natural |
| Global Product Type | Disposable Knives |
| Utensils Type | Knife |
| Width | 2" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10810029135693 |
| MPN | KNBBI |
| Brand | World Centric® |














Reviews
There are no reviews yet.