Made from bamboo from sustainable sources and can be discarded with your yard trimmings. Sturdy, durable and reusable. Contains no added PFAS and it is made at a factory using solar energy. Great for catering, takeout, cafeterias, restaurants, cafes and food trucks. By using World Centric® bamboo utensils, you are reducing plastic waste.
Additional information
| Weight | 12.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 9.80 × 7.90 in |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Bamboo |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Length | 6.7" |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Natural |
| Global Product Type | Disposable Knives |
| Utensils Type | Knife |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10810029135662 |
| MPN | KN-BB-67 |
| Brand | World Centric® |














Reviews
There are no reviews yet.