Avery® Ring Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 250 Sheet Capacity – 3 x Slant Ring Fastener(s) – 2 Pocket(s) – Polypropylene – Recycled – Pocket, Durable, Tear Resistant, Flexible, Split Resistant, Sturdy, Long Lasting – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 250 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Chartreuse |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Ring Binder |
| Product Line | Durable View |
| Manufacturer Part Number | 17263 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The slant rings hold up to 220 sheets. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Customize your cover with free online templates and designs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065580197.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Material | Polypropylene |
Avery® Ring Binder – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 530 Sheet Capacity – Slant Ring Fastener(s) – 4 Pocket(s) – Polypropylene – Violet, Mint, White – Recycled – Pocket, Durable, Tear Resistant, Split Resistant – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Black |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Split Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Ring Binder |
| Product Line | Durable View |
| Manufacturer Part Number | 17236 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | View binder features a bright two-tone color combination that offers more fun for back to school. Durable construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing, and the DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Students can easily customize the clear binder cover with free online templates and designs. Two-tone interior features four pockets to help organize loose papers while the slant rings hold more sheets than the same-size round rings to maximize space for class materials. The 2" size holds up to 500 sheets. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692882.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Material | Polypropylene |
Avery® Ring Binder – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 530 Sheet Capacity – Slant Ring Fastener(s) – 4 Pocket(s) – Polypropylene – Violet, Mint, White – Recycled – Pocket, Durable, Tear Resistant, Split Resistant – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Binder Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number Of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Black |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Split Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Ring Binder |
| Product Line | Durable View |
| Manufacturer Part Number | 17236 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | View binder features a bright two-tone color combination that offers more fun for back to school. Durable construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing, and the DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Students can easily customize the clear binder cover with free online templates and designs. Two-tone interior features four pockets to help organize loose papers while the slant rings hold more sheets than the same-size round rings to maximize space for class materials. The 2" size holds up to 500 sheets. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692882.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Material | Polypropylene |
Avery® Ring Binder – 1″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 250 Sheet Capacity – 3 x Slant Ring Fastener(s) – 2 Pocket(s) – Polypropylene – Recycled – Pocket, Durable, Tear Resistant, Flexible, Split Resistant, Sturdy, Long Lasting – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Ring Binder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Binder Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Capacity | 250 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 3 |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Color | Chartreuse |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Ring Binder |
| Product Line | Durable View |
| Manufacturer Part Number | 17263 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The slant rings hold up to 220 sheets. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Customize your cover with free online templates and designs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065580197.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Material | Polypropylene |







