Avery® Diamond Clear Sheet Protectors – 1 x Sheet Capacity – For Legal 8 1/2″ x 14″ Sheet – 3 x Holes – 3 x Rings – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 25 / Pack
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number Of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Legal |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Media Capacity | 1 |
| Product Name | Diamond Clear Sheet Protectors |
| Application/Usage | Report |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 73897 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Safeguard your documents with heavyweight sheet protectors. Easy Load feature provides a wide top opening so papers slide easily into place. Diamond-clear material delivers a crisp view of your presentation as well as durable protection so you can protect it and show it off. The clear binding edge adds a professional look to your presentations and other documents. The edge is also three-hole punched for easy insertion into three-ring binders. Each polypropylene sheet protector holds one sheet of legal-size paper. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022323984.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
Avery® Diamond Clear Sheet Protectors – 1 x Sheet Capacity – For Legal 8 1/2″ x 14″ Sheet – 3 x Holes – 3 x Rings – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 25 / Pack
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number Of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Legal |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Media Capacity | 1 |
| Product Name | Diamond Clear Sheet Protectors |
| Application/Usage | Report |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 73897 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Safeguard your documents with heavyweight sheet protectors. Easy Load feature provides a wide top opening so papers slide easily into place. Diamond-clear material delivers a crisp view of your presentation as well as durable protection so you can protect it and show it off. The clear binding edge adds a professional look to your presentations and other documents. The edge is also three-hole punched for easy insertion into three-ring binders. Each polypropylene sheet protector holds one sheet of legal-size paper. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022323984.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
Avery® Diamond Clear Sheet Protectors – 1 x Sheet Capacity – For Legal 8 1/2″ x 14″ Sheet – 3 x Holes – 3 x Rings – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 25 / Pack
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number Of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Legal |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Spill Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Media Capacity | 1 |
| Product Name | Diamond Clear Sheet Protectors |
| Application/Usage | Report |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 73897 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Safeguard your documents with heavyweight sheet protectors. Easy Load feature provides a wide top opening so papers slide easily into place. Diamond-clear material delivers a crisp view of your presentation as well as durable protection so you can protect it and show it off. The clear binding edge adds a professional look to your presentations and other documents. The edge is also three-hole punched for easy insertion into three-ring binders. Each polypropylene sheet protector holds one sheet of legal-size paper. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022323984.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |










