Avanti Bottom Loading Water Dispenser
- Brand: Avanti Products
- SKU: AVAWDBMC810Q3S
Login to View Prices
In stock
Avanti Bottom Loading Water Dispenser – 5 gal – 41.3″ x 12.3″ x 14″ – Black
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Water Dispenser |
| Maximum Fluid Capacity | 5 gal |
| Built In Reservoir | Yes |
| Product Color | Black |
| Reservoir Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Dispenser Type | Hot/Cold |
| Height | 41.3" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Removable Drip Tray |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Model | WDBMC810Q3S |
| Product Name | Bottom Loading Water Dispenser |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | WDBMC810Q3S |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With a sleek, stainless steel finish, this Bottom Loading Water Dispenser with UV Light is the perfect addition to your office, kitchen, work site, warehouse, gym and more. Enjoy instant access to cold drinking water or prepare your favorite hot beverage, soup or oatmeal from the dual-faucet dispenser. Bottom-loading design accommodates 3 or 5 gallon water bottles, helping reduce waste from single-serve bottles. It also minimizes heavy lifting. Large access area fills pitchers and refillable water bottles with ease. Dispenser features UV disinfecting light in water reservoir, LED indicator lights and removable drip tray. Switch between hot and cold faucets using push buttons. Hot water faucet has a child safety guard. Individual hot and cold reservoirs enhance water purity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 32 lb |















